strona główna

recenzje

wywiady

z wysokiej półki

rozmaitości

galerie „przeciągu”

archiwum

archiwum aktualności


numer 2 / 2007

Zajrzyj do środkawyślij do redakcji

zespół redakcyjny

wydawca


interesujące odnośniki

wejdź na F O R U M


Zmień skórkę:
       

Pod PRETEKSTEM w styczniu

08.01.2007

15 STYCZNIA, godz. 20.00

THE KLEZZMATES

Koncert w ramach X Dni Judaizmu

W 2005 roku pięciu znakomitych muzyków postanowiło założyć zespół, którego repertuar byłby sumą uchwspólnych pasji i doświadczeń muzycznych. Każdy z nich zetknął się wcześniej z szeroko rozumianą muzyką klezmerską, której piękno i różnorodność sprawiły, że pochłonęła ich bez reszty; z drugiej strony chcieli realizować własne pomysły kompozytorskie. W ten sposób powstał autorski program, w którym zawierają się elementy najbardziej charakterystyczne dla muzyki żydowskiej i bałkańskiej (skale, rytmikę, zwroty harmoniczne). Dodatkowo wykorzystując wcześniejsze doświadczenia, program uzupełniają elementy klasyki i jazzu. Całość stanowi ich własną wizję muzyki klezmerskiej. Nazwa zespołu pochodzi od angielskiego "roommate" i oznacza "koledzy w klezmerce". Zdwojone "z" ma przypominać, że muzyka klezmerska ma w sobie sporo z jazzu. Działalność zespołu została doceniona przez jury Festiwalu NOWA TRADYCJA 2005 organizowanego przez II Program Polskiego Radia, które przyznało mu Nagrodę Telewizji Polonia.

Zespół tworzą:
Marcin Wiercioch – akordeon,
Jarosław Wilkosz – kontrabas,
Tomasz Polak - klarnet
Robert Milewski – skrzypce,
Krzysztof Kossowski - perkusja

Bilety 35 i 25 zł

22 STYCZNIA, godz. 20.00

HANIA CHOWANIEC RYBKA

Po góralsku… kolędy i nie tylko

Hania Chowaniec Rybka - artystka obdarzona pięknym głosem i wybitą muzykalnością - urodziła się i wychowała na Podhalu, w rodzinie pielęgnującej tradycję, dla której muzyka była i jest naturalnym dopełnieniem codziennego życia. Jest wokalistką obdarzoną pięknym głosem, o frapującej barwie, i niezwykłą muzykalnością. Współpracuje z zespołami góralskimi. Koncertuje z Tatrzańską Orkiestrą Klimatyczną pod dyrekcją Agnieszki Kreiner. Występowała z zespołami Brathanki, Skaldowie, Golec Orkiestra i ze znakomitym góralskim śpiewakiem - Andrzejem Brandstatterem. Jest laureatką wielu nagród. Wraz z zespołem w 2002 roku została laureatką organizowanego przez Polskie Radio konkursu muzyki folkowej „Nowa Tradycja”.

W 2004 roku wydała w Polskim Radiu płytę folkową w nowoczesnej jazzowej aranżacji z pogranicza muzyki pop. Utwory z płyty "I to i to" cieszą się dużą popularnością wśród słuchaczy i często goszczą na radiowej antenie. Album został nominowany do nagrody Fryderyki 2004 w kategorii etno/folk.

Bilety 25 i 15 zł

29 STYCZNIA, godz. 20.00

MICHAŁ ROGACKI

MICHAŁ ROGACKI - młody poznański śpiewający autor, poeta, kompozytor. W 2005 roku otrzymał Grand Prix Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Autorskiej OPPA 2005, a w 2006 r. na 42 Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie otrzymał jedną z czterech równorzędnych nagród głównych. O sobie napisał tak: "Gra na gitarze w zespole poznańskim zespole ulicznym Street Band. Kiedyś współpracował z kabaretami Rower i Afera. Własne piosenki autorskie pisać zaczął 2 lata temu - oj późno. Pracuje w firmie informatycznej.
Nieustannie debiutuje:)" Michał śpiewa, akompaniując sobie na gitarze. W jego recitalu sąsiadują ze sobą piosenki smutne i wesołe, zabawne i liryczne, żartobliwe i poważne, tworząc urzekającą przeplatankę opowieści o życiu, miłości, świecie… Opowieści podanych co prawda z dystansem do siebie i świata, ale słuchając go nie ma się wątpliwości, że Michał ten świat jednak lubi. A my nie mamy wątpliwości, że Państwo polubicie Michała!

Bilety 15 i 10 zł


powrót do archiwum newsów

 

Nasi dobroczyńcy:


Wydawnictwo Naukowe
PWN SA

 


Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu

 


Platforma Medialna PMedia.pl

 


Akademia Nauki

 


PASO

 


Profi-Lingua

 


Paweł Kaczmarek

 

Drukarnia "AMK"
62-025 Kostrzyn Wlkp.
ul. Sienkiewicza 5

 

 

SUFLER 2006


 
magazyn młodzieżowy „przeciąg”      

copyright © 1995-2006 Wydawnictwo New Ton designed by: Henryk Cieszyński
- Kursy pierwszej pomocy