strona główna

recenzje

wywiady

z wysokiej półki

rozmaitości

galerie „przeciągu”

archiwum

archiwum aktualności


numer 2 / 2007

Zajrzyj do środka



wyślij do redakcji

zespół redakcyjny

wydawca


interesujące odnośniki

wejdź na F O R U M


Zmień skórkę:
       

numer 1 / 2007


Co z tego, że matura nie jest zgodna z konstytucją ?

Dominik Leon Bieczyński

Dzień przed zamknięciem numeru Trybunal Konstytucyjny ogłosił, że pomysły pana Giertycha są niezgodne z Konstytucją. Pomyślałem – no wreszcie ktoś zauważył, że to idiotyzm. Ale nie! Zasady pozostają bez zmian! W 2007 roku zdajemy maturę według zasad niezgodnych z konstytucją!

Amnestię, czy jak to określa minister – wentyl bezpieczeństwa – pominiemy. Już inne media obtrąbiły tę sprawę. Z punktu widzenia tegorocznego maturzysty jest o wiele większy problem – tak zwany Przelicznik Giertycha oraz tylko jeden poziom.
Małe wyjaśnienie dla tych, którzy już się pogubili w tym chaosie. Pod koniec września stało się jasne, że w tym roku będziemy zdawać albo poziom podstawowy albo rozszerzony. A co jeżeli na jednym kierunku wymagają wyniku z podstawy, a na innym z rozszerzenia? W takiej sytuacji wynik miał być obliczany na podstawie poziomu rozszerzonego. Mówiąc wprost – o studenckim losie maturzysty z rocznika ’88 ma decydować ocena z egzaminu, którego wcale nie pisał.
Dałoby się to jeszcze jakoś przeboleć, gdyby przelicznik został opracowany na bazie jakichś realnych wyników i był dostosowany do każdego przedmiotu osobno. Rozszerzoną maturę próbną z matematyki napisałem na 50%. Wynik taki sobie. Ściągnąłem z Internetu arkusz podstawowy (gdzie zadania są banalne) i rozwiązałem go z marszu na 84%. A według przelicznika mam 57%. Prawie 30% mniej. I właśnie to 57% ma być brane pod uwagę. W starciu z poprzednimi rocznikami, z kimś nawet dużo gorszym w matematyce, jestem z góry na straconej pozycji, gdy uczelnia wymaga wyniku z podstawy (jak np. na psychologii).
Trybunał Konstytucyjny uznał, że jest to niezgodne z Konstytucją (chyba nic dziwnego, panie K.). Tym bardziej, że ten durny pomysł został wprowadzony 8 miesięcy przed maturą – nieprzyzwoicie późno. Ale co z tego, że matura nie jest zgodna z konstytucją? Absolutnie NIC! Dlaczego w kraju, gdzie ma panować ład i porządek, mamy zdawać maturę na zasadach niezgodnych z prawem?!
Słysząc uzasadnienie tej decyzji, otwiera się scyzoryk w kieszeni. Otóż, nie można teraz przywrócić starego trybu, bo przecież uczniowie byli do tego przygotowywani przez cały czas! No tak. Przygotowywali mnie w gimnazjum, pierwszej klasie liceum, drugiej też. A do wrześniowych pomysłów pana Giertycha nikt mnie jakoś nie przygotowywał. Uczelni też. Takie zmiany powinny być wprowadzane na początku liceum a nie w trakcie trzeciej klasy! A tak na marginesie – ciekawe ile lat temu ci panowie pisali maturę i co wiedzą na temat obecnej szkoły...
W Polsce mamy wiele rodzajów matur. Stara matura, Matura 2002, Nowa Matura, Matura IB i teraz dochodzi do tego jedyna i niepowtarzalna, tylko dla rocznika ’88 – Matura Giertycha. Dziękujemy Panu, Panie Ministrze Giertych! Dziękujemy za równy start!

Dominik Leon Bieczyński
przeciąg 1/64 2007

A teraz sugestia dla następnego ministra edukacji. Jeżeli ktoś potrzebuje tylko poziomu podstawowego, to niech pisze podstawowy. A jak tylko rozszerzonego – to niech pisze tylko rozszerzony. A jak potrzebuje obu, to dlaczego nie ma ich pisać?

pierwszy poprzedni spis następny ostatni
pobierz plik PDF (rozmiar 3129 kB)


ARTYKUŁY - Zajrzyj do środka


Okładka: Marek Zakrzewski

Redaguje kolegium:
• Dominik L. Bieczyński (sekretarz red.)
• Zuzanna Fimińska (red. naczelny)
• Magdalena Genow (red.programowy)
• AgnieszkaTokarska (red. graficzny)

Zespół redakcyjny:
• Marta Bartkowiak
• Tomasz Bendlewski
• Martyna Nicińska
• Krzysztof Nowak
• Barbara Oleszek

Współpraca:
• Wioleta Genow
• Sonia Maćkowiak
• Magdalena Marciniak
• Artur Rakowicz
• Michał Wożniak
• Jan Zujewicz

Zajrzyj do środka



Wszystkich zainteresowanych działalnością
w PRZECIĄGU prosimy o kontakt:
redakcja@przeciag.pl

MOŻESZ ZGŁOSIĆ SIĘ W KAŻDEJ CHWILI


 

Nasi dobroczyńcy:


Wydawnictwo Naukowe
PWN SA

 


Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu

 


Platforma Medialna PMedia.pl

 


Akademia Nauki

 


PASO

 


Profi-Lingua

 


Paweł Kaczmarek

 

Drukarnia "AMK"
62-025 Kostrzyn Wlkp.
ul. Sienkiewicza 5

 

 

SUFLER 2006


 
magazyn młodzieżowy „przeciąg”      

copyright © 1995-2006 Wydawnictwo New Ton designed by: Henryk Cieszyński
- Kursy pierwszej pomocy