strona główna

recenzje

wywiady

z wysokiej półki

rozmaitości

galerie „przeciągu”

archiwum

archiwum aktualności


numer 2 / 2007

Zajrzyj do środka



wyślij do redakcji

zespół redakcyjny

wydawca


interesujące odnośniki

wejdź na F O R U M


Zmień skórkę:
       

Muzyczna Waga zaprasza w maju

04.05.2006

W dniach 12-23 maja czeka nas prawdziwa seria
            6 koncertów w 11 dni.

Biorąc pod uwagę fakt, że w dalszym ciągu w większość piątków i wszystkie soboty w sali wagi odbywają się śluby, można śmiało powiedzieć, że budynek przy Starym Rynku 2 nie tylko odżył, ale wibruje nowym życiem!

27 kwietnia 2006, godz. 18.30

Szaleństwa na Strunach :

Sara Czureja (cymbały) i Mikosz Deki Czureja (skrzypce) z rodziną w Muzycznej Wadze.

Sara Czureja jest laureatką I miejsca konkursu Telewizji Polskiej „Dolina Kreatywna, czyli czego szuka młoda sztuka”. Zaczęła grać na cymbałach w wieku 5 lat, potem pobierała indywidualne lekcje u słowackiego mistrza Józefa Klempara. Obecnie jest uczennicą ogólnokształcącej szkoły muzycznej II-go stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Poznaniu. Zdobyła I miejsce na Ogólnopolskim Konkursie MSWiA dla uzdolnionej artystycznie młodzieży romskiej. W Dolinie Kreatywnej zachwyciła Jury wykonaniem i aranżacją na cymbałach węgierskich utworu opartego na folklorze Romów węgierskich. Na co dzień artystka koncertuje z zespołem TATRA ROMA, który założył jej ojciec, skrzypek wirtuoz, Mikosz Deki Czureja.
Bilety 15 zł

12 maja 2006, godz. 18.30

CHÓR SYNAGOGI POD BIAŁYM BOCIANEM w ramach Dni Kultury Żydowskiej, Muzyczna Waga
– koncert w ramach dni kultury żydowskiej i izraelskiej zorganizowany przy współpracy z Towarzystwem Wielkopolska Izrael.

Koncert połączony będzie z Otwarciem Wystawy Malarstwa Żydów ze zbiorów p. Wojciecha Fibaka oraz p. Waldemara Organisty
Oraz wykładem Księdza Prof. Michała Czajkowskiego

Chór Synagogi pod Białym Bocianem powstał w kwietniu 1996 roku z inicjatywy Stanisława Rybarczyka oraz studentów i absolwentów Akademii Muzycznej we Wrocławiu we współpracy z Żydowską Gminą Wyznaniową we Wrocławiu. Jedynym chórem synagogalnym w Polsce.

Chór wykonuje utwory kompozytorów żydowskich, głównie muzykę synagogalną, ale także tradycyjne melodie żydowskie.
Bilety - 25 zł

14 Maja 2006, godz. 18.30

Poznański Kwintet Akordeonowy

Poznański Kwartet Akordeonowy to jeden z niewielu tego typu zespołów na świecie. Posiada bogaty i zróżnicowany repertuar, na który składają się transkrypcje wielkich dzieł dawnych mistrzów, muzyka współczesna, opracowania muzyki popularnej i rozrywkowej oraz oryginalne utwory, napisane specjalnie na kwintet akordeonowy.

W programie koncertu w Muzycznej Wadze znalazły się m.in. utwory W. A. Mozarta, Leona Boellmanna i Arama Chaczaturiana.
Poznański Kwintet Akordeonowy założony został w 1976 roku przez Ś. P. Henryka Krzemińskiego, profesora Akademii Muzycznej im. Ignacego J. Paderewskiego w Poznaniu. Jego członkowie – dziś mieszkający i koncertujący w całej Polsce dojrzali muzycy – są wychowankami Krzemińskiego:
Jerzy Siemak - akordeon I
Wiesław Prządka - akordeon II
Waldemar Książczyk – akordeon III
Karol Jankowski – akordeon IV
Waldemar Łyczakowski - akordeon basowy

16 maja 2006, godz. 18.30

Młodzi Laureaci w Wadze

Utalentowani uczniowie poznańskich szkół muzycznych, laureaci wielu konkursów muzycznych zaprezentują się Poznańskiej publiczności we wspólnym koncercie w kameralnej sali

18 maja 2006, godz.18.30

Andrzej Tatarski (fortepian)
Henryk Tritt (skrzypce)
Maciej Jezierski (wiolonczela)

Trzej związani z Poznaniem artyści wystąpią we wspólnym koncercie kameralnym, w którego programie między innymi tanga Astora Piazzolli
Bilety: 35 zł

21 maja 2006, godz.17.00

Chór Kameralny UAM oraz Bogdan Hołownia, PIOSENKI KABARETU STARSZYCH PANÓWKoncert odbędzie się w ramach III Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Kabaretowej O.B.O.R.A. 2006

W Cyklu Imprezy Warte Poznania

Chór Kameralny UAM w Poznaniu pod dyrekcją Krzysztofa Szydzisza istnieje od 1992 roku. Jest laureatem szeregu nagród na konkursach zagranicznych i krajowych. Specjalizuje się w wykonywaniu muzyki XIX i XX wieku. Bardzo istotne miejsce w repertuarze zajmują aranżacje piosenek Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego w opracowaniu Andrzeja Borzyma. W dorobku zespołu znajdują się również wykonania muzyki oratoryjnej, operowej i filmowej.

Bogdan Hołownia pochodzi z Torunia, na początku lat dziewięćdziesiątych studiował w Berklee College of Music w Bostonie w klasie profesora Raya Santisiego.

Pierwsze poważniejsze doświadczenia w graniu muzyki jazzowej związane są z kwartetem Jana "Ptaszyna" Wróblewskiego. W USA Bogdan współpracował z Davem Clarkiem, Skippem Haddenem, George Zoncem, Larrym Kohutem, Grażyną Auguścik, Jerzym Głodem, Michałem Urbaniakiem i Urszulą Dudziak.
Po powrocie z Lorą Szafran, Ewą Bem, Jorgosem Skoliasem, Tomaszem Szukalskim oraz Jerzym Skalskim
Został laureatem Grand Prix Jazz "Melomani" za 2002 rok w kategorii - artysta roku tzw. ("Jazzowy Oscar").

Planuje wydanie książki „Starsi Panowie dwaj” zawierające utwory Kabaretu Starszych Panów

23 maja 2006, godz.18.30

Ze wspólnym recitalem wstąpią Kornel Wolak (klarnet) i Joanna Zathey (fortepian)

Kornel Wolak ukończył Liceum Muzyczne oraz Akademię Muzyczną w Poznaniu. Podczas studiów w Polsce równocześnie studiował w Indiana University School of Music Bloomington, IN (USA). Obecnie jest studentem na szczeblu doktoranckim w Indianie a od września 2005 roku rozpoczął również studia i asystenturę pod kierunkiem Prof. J. Valdepenas w prestiżowej The Glenn Gould School (Toronto, Kanada), kształcącej najbardziej utalentowaną młodzież z całego świata.
Grę swoją doskonalił na wielu kursach mistrzowskich pod kierunkiem tak wybitnych artystów, jak: Vlastimil Marez, Michel Arrignon, Franklin Cohen, Charles Neidich, Michael Collins, Ricardo Morales, Thea King, James Campbel, Howard Klug, Yehuda Gilad, John Manasse, czy Eric Hoeprich. Zainteresowania wykonawstwem muzyki z okresu klasycyzmu, jak i baroku zgłębiał pod kierunkiem tak znanych postaci, jak: Eva Legene (flet barokowy), Michel McCraw (fagot barokowy), czy Eric Hoeprich (doskonaląc pod jego kierunkiem grą na klarnecie klasycznym).
Wolak był pierwszym Polakiem zaproszonym do wzięcia udziału w znanym amerykańskim festiwalu muzycznym Sarasota Music Festival (1998). Otrzymał także pełne stypendia do wzięcia udziału w festiwalach: UBS Verbier Chamber Music Festival w Szwajcarii (2002), Aspen Music Festival w Stanach Zjednoczonych (2005), jak i do jednego z najbardziej prestiżowych festiwali muzycznych o profilu czysto orkiestrowym: National Orchestral Institute, Washington, D.C. (2005).
Ostatnio Kornel Wolak wygrał Concerto Competition a The Glenn Gould School of Music w Toronto (Kanada), którego nagrodą jest występ jako solisty w Koncercie A-dur W. A. Mozarta z Orkiestrą The Royal Conservatory of Music na inauguracji sezonu artystycznego 2006-07. Jako członek Kwintetu Dętego "Lodos" został ponadto zaproszony do wzięcia udziału w godzinnej emisji na żywo koncertu w Canadian Broadcast Corporation Radio z The Glenn Gould Studio. Został także zakwalifikowany do Międzynarodowego Konkursu Klarnetowego w Markneukirchen (Niemcy) w maju 2006. Joanna Zathey studia muzyczne ukończyła z wyróżnieniem w klasie prof. Grzegorza Kurzyńskiego w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Brała udział w kursach mistrzowskich w klasie: Haliny Czerny – Stefańskiej, Jana Marisse Huizing, Paula Gulda, Nelsona Goernera, Michela Lipp, Haralda Ossbergera, Andrzeja Tatarskiego. Wśród jej sukcesów konkursowych są m.in.- I nagroda V Międzynarodowy Konkurs Muzyki Współczesnej w kategorii duetów Kraków 2001, III nagroda Międzynarodowy Konkurs im. F. Kuhlau w Uelzen ( Niemcy) w kategorii trio 2003 oraz I nagroda, oraz specjalna nagroda za wykonanie utworu W.A. Mozarta Riccione ( Włochy ) 2004
Jako akompaniator została nagrodzona na konkursach skrzypcowych w Polsce i w Wilnie. Brała udział w mistrzowskich kursach skrzypcowych prowadzonych przez: Krzysztofa Węgrzyna, Roberta Kabarę, Roberta Szredera, Romana Totenberga, Hermana Krebbersa, Yfraha Neamana. Obecnie pracuje jako akompaniator w klasie skrzypiec w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego, oraz w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. H. Wieniawskiego w Poznaniu. Studiuje muzykę kameralną w Pinerolo ( Włochy ) w klasie prof. Dory Schwarzberg

30 maja 2006, godz. 18.30

URSZULA KRYGIER (mezzosopran), RYSZARD GROBLEWSKI (altówka),
oraz Katarzyna Jankowska- fortepian

Jedna z najlepszych w Polsce interpretatorek pieśni w towarzystwie wielokrotnego laureata międzynarodowych konkursów altowiolinistycznych. W programie pieśni Brahmsa oraz mniej znanych kompozytorów, często pisane przez skrzypków z myślą o swoich śpiewających żonach.

Bilety na koncerty w Muzycznej Wadze do nabycia w restauracji Pod Pretekstem (Dziedziniec Zamku), Centum Informacji Miejskiej oraz klubie Sushi Jazz Sarp (Stary Rynek 56).

powrót do archiwum newsów

 

Nasi dobroczyńcy:


Wydawnictwo Naukowe
PWN SA

 


Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu

 


Platforma Medialna PMedia.pl

 


Akademia Nauki

 


PASO

 


Profi-Lingua

 


Paweł Kaczmarek

 

Drukarnia "AMK"
62-025 Kostrzyn Wlkp.
ul. Sienkiewicza 5

 

 

SUFLER 2006


 
magazyn młodzieżowy „przeciąg”      

copyright © 1995-2006 Wydawnictwo New Ton designed by: Henryk Cieszyński
- Kursy pierwszej pomocy